Şeker Ölçüm Cihazı

seker-olcum-cubugu-ucretsiz-alinabilecekf382ff0858

Şeker Ölçüm Cihazı

Evde Kan Şekeri Bakılması

Teknik gelişmelerle birlikte (şeker hastalarının)diyabetlilerin, küçük taşınabilir cihazlar yardımı ile kendi kendilerine kan ve idrar şekerlerini kolay, güvenilir olarak ve kısa sürede ölçebilmeleri, diyabet tedavisinde doktor ve hastaya kolaylık sağlamıştır.

Modern diyabet tedavisinde ekip olarak (doktor, hemşire, diyetisyen) hastanın tedavi edilmesi, hastanın eğitimi, eğitimin devamlılığı, sonuçta hastanın diyabetine sahip çıkması, diyabet tedavisine katılımının sağlanması esastır. Yapılan çalışmalarda eğitilmiş diyabetlilerin kendi takiplerini daha az aksattıkları gözlemlenmiştir.

Evde Kan Şekeri Bakılması

Evde Kan Şekeri Takibinin Yararları

Evde şeker takibi yapılarak kan şekerinin gün içindeki değişimi yakından izlenir, tedavinin ne kadar etkili olduğu görülebilir, gerektiğinde tedavi değişiklikleri gecikmeden yapılarak iyi bir kan şekeri düzeni elde edilebilir, kan şekerinin aşırı değişmeleri, şeker düşüklüğü veya yüksekliği önlenebilir. Bunların yanında düzenli bir şeker kontrolü, yüksek şekere bağlı şikayetlerin kaybolmasına ve daha kaliteli bir yaşama olanak sağlar.

Günlük şeker değişimleri yakından izlenebildiğinden tatil, spor gibi birçok günlük aktiviteler rahatlıkla yapılabilir.

Günlük şeker değişimleri yakından izlenebildiğinden şekerin aşırı yükselerek komaya yol açması önlenebilir,bu nedenle hastaneye yatma ihtiyacını azaltır.

Kendiniz şeker değişikliklerini izlediğiniz için, tedaviniz konusunda sorumluluğunuzu unutmazsınız. Doktorunuzla temasa geçerek tedavinizin daha güvenli olmasına yardım eder sonuçta uzun dönemde komplikasyonlardan uzak bir yaşam elde edebilirsiniz.

Şeker Ölçüm Cihazı

Evde Kan Şekeri Takibi

İnsülin kullanan diyabetliler, gebe diyabetliler, idrar şekeri ile izlenemeyen diyabetliler, evde kan şekeri ölçümü ile takip edilmelidir.
Evde şeker takibi için küçük şeker ölçüm cihazları ,kan şekeri çubukları(bunlara şerit veya strip de denir) ve parmak delme aletleri gereklidir. Günümüzdeki teknoloji parmak ucundan alınan 1 damla kanın ölçüm çubuklarına damlatılıp cihazda saniyeler içinde okunması ile şeker sonucunu öğrenmeyi sağlamıştır.
Kan şekeri ölçümünde kullanılan cihazlar genellikle güvenilirdir. Burada sonuçları etkileyen en önemli etken hastanın, ölçümleri ne kadar doğru yaptığıdır.Kullanımı kolay olan cihaz ve sistemlerde hata payı azalmaktadır.

Şeker Ölçüm Cihazı Alınırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

İyi Bir Şeker Ölçüm Cihazının,

1-Kullanımı kolay olmalı,

2-Yıkama veya silme gerektirmeyen stripler kullanılmalı,

3-Ekranda yazı ve rakamlar kolayca okunabilmeli,

4-Sonuçları güvenilir olmalıdır.

5-Kullanılan cihazın ve striplerin doğruluğu denetlenebilmelidir.

6-Cihazın kendisi ve stripleri ucuz olmalı kolayca temin edilebilmelidir.

7-Hafızalı cihazlar yani ölçülen şeker sonuçlarını hafızasına kaydedebilen cihazlar önemli ayrıcalık oluşturmaktadır.

8-Cihazla veya striplerle ilgili eğitim, temin ve servis olanakları olmalıdır.

9-Cihaz ilk satın alındığında verilecek eğitim çok önemlidir. Eğitim, eğitici hemşire veya cihazı satan kişi tarafından mutlaka verilmelidir.

10-Hastaya hangi sıklıkta (günde kaç kez) ölçüm yapması gerektiği, kan şekerinin ne olması gerektiği, ölçtüğü sonuçlara göre tedavide nasıl değişiklik yapabileceği (örneğin egzersiz, diyet) öğretilmelidir.
Günde Kaç Defa Kan Şekeri Ölçmek Gerekir?

Bu sorunun cevabı bütün diyabetlilere göre değişirse de genelde şu kuralların geçerli olduğu söylenebilir;

Eğer insülin kullanıyorsanız ve şekeriniz yüksekse kan şekeriniz doktorunuzun istediği sınırlara inene kadar günde 4 kere şeker takibi yapılmalıdır.Günde 4 kez şeker ölçümüne şeker profili denmektedir. Gün içinde şeker ölçüm zamanları şu şekildedir:

Sabah aç karnına, öğlen yemek öncesi saat 11.00′de, akşam yemek öncesi saat 18.30′de, gece yatmadan saat 22.00′de

Eğer insülin kullanıyorsanız ve şekeriniz düzenli ise hergün yerine “haftada 1-2 gün ama yine günde 4 kere kan şekeri takibi yapılmalıdır.

Gebe olan şekerlilerde günde 4 kere şeker ölçümü önerilmektedir.

Eğer sadece haplarla şekerinizi ayarlamaya çalışıyorsanız ve şekeriniz doktorunuzun istediği gibi düzenli ise haftada 1 gün “açlıkta ve yemekten 2 saat sonra” şeker takibi yeterlidir. Ne sıklıkta şeker ölçmeniz gerektiğini doktorunuza sorunuz.

Şeker ölçüm cihazları, kurallara uygun olarak kullanıldığında ölçümler güvenilirdir. Yapılan yanlış sonuçların önemli nedeni ölçümde önerilen kurallara uymamaktan kaynaklanmaktadır.

Şeker Ölçüm Cihazı Kullanımı

Cihaz ile evde şeker ölçümü yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar

Cihazın kullanım kılavuzunda belirtilen konulara dikkat ederek ölçüm yapılmalıdır.

Çubukların son kullanma tarihi kontrol edilmeli; son kullanım tarihi geçmiş çubuklar kullanılmamalıdır.

Cihaz düzenli olarak temizlenmelidir.

Cihazın ve ölçüm çubuklarının doğruluğu düzenli olarak veya beklenenden yüksek veya düşük sonuçlar alındığında kontrol sıvıları ile denetlenmelidir.

Ölçüm yapmadan önce, eller, sabunlu su ile yıkanıp iyice kurulanırsa alkollü pamuk kullanmaya gerek yoktur. (Eğer parmağınızı alkolle silerseniz ilk damla kanı kullanmayınız.)

Kan şekeri ölçüldükten sonra sonuç günlük kayıt defterine kaydedilmelidir.

Bir Cevap Yazın